طارق آرین,اخبار افغانستان,خبرهای افغانستان,تازه ترین اخبار افغانستان

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت: فعالیت داعش در افغانستان مرتبط با تروریسم منطقه‌ای است و برای ریشه‌کن کردن آن نیز نیازمند همکاری کشورهای منطقه هستیم.

به گزارش فارس، داعش بعد از تحمل شکست سنگین در سوریه و عراق اکنون به دنبال مکانی جدید برای طراحی عملیات خود است و بسیاری از کارشناسان یکی از این مکان‌های مورد نظر داعش را افغانستان عنوان می‌کنند.

 

برخی از مقامات ارشد کشورهای همسایه افغانستان و همچنین روسیه و آمریکا در مورد خطر ظهور داعش در این کشور هشدار داده و اعلام کردند که این گروه تروریستی در حال عضوگیری در افغانستان است.

 

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در این رابطه می‌گوید  نیروهای امنیتی افغانستان آمادگی مبارزه با هر گروه تروریستی از جمله داعش را دارند و ضربه‌های مهلکی در سال‌های گذشته به داعش وارد کرده‌اند.

 

وی اضافه می‌کند که داعش در ابتدای ورود برای خود برنامه و اهدافی را در مورد گسترش قلمرو خود در افغانستان تعریف کرده بود که در حال حاضر به هیچ کدام از اهداف خود نرسیده و در مناطق مختلف افغانستان شکست خورده است.

 

آرین بر این باور است که در حقیقت فعالیت داعش در افغانستان مرتبط با تروریسم منطقه‌ای است، تهدید تروریسم منطقه‌ای در افغانستان مانند برخی کشورهای منطقه دیگر وجود دارد و در این عرصه نه تنها افغانستان بلکه تمامی کشورهای منطقه دخیل هستندو برای ریشه کن کردن آن نیز نیازمند همکاری کشورهای منطقه هستیم.

 

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در مورد منابع مالی داعش نیز می‌گوید که معمولا منابع مالی گروه‌های تروریستی را اقتصاد جرمی تشکیل می‌دهد، اما از اینکه منابع مالی داعش از کجا تامین می‌شود، اطلاع دقیقی نداریم. 

 

به همین بهانه با «طارق آرین» سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به گفت‌وگو نشستیم که در زیر می‌خوانید.

 

داعش چندسالی است که در افغانستان حضور دارد و دست به فعالیت‌های تروریستی می‌زند، شما در یک ویدئو عنوان کردید که داعش در افغانستان شکست خورده است، اگر امکانش هست در این مورد بیشتر توضیح دهید؟ 

همانطور که در آن ویدئو عنوان شد، نیروهای امنیتی افغانستان آمادگی مبارزه با هر گروه تروریستی از جمله داعش را دارند و ضربه‌های مهلکی در سال‌های گذشته به داعش وارد شده و در جای جای افغانستان این گروه با شکست‌های سنگینی از سوی نیروهای امنیتی مواجه شده است

 

برخی از مقامات روسی و به‌خصوص آمریکایی اعلام کردند که داعش در حال فرستادن تجهیزات خود به افغانستان برای حمله به کشورهای مختلف از جمله افغانستان است. آیا داعش در حال عزیمت به افغانستان است؟

بنده باز هم تاکید می‌کنم که سیاست نیروهای امنیتی مبارزه بر هر گروه تروریستی است که بخواهد در افغانستان فعالیت کند و باید روی این نکته تاکید کنم که هیچ گروه تروریستی در افغانستان مکان امن نخواهد داشت. 

 

نیروهای امنیتی علیه هر گروهی که بخواهد تهدیدی برای افغانستان باشد مبارزه خواهد کرد و اگر دقت کنید داعش  به صورت عملی در حال شکست بوده و در چند سال گذشته تلفات بسیار زیادی را متحمل شده است. 

 

وضعیت فعالیت داعش در افغانستان در حال حاضر به چه صورت است و در چه ولایت‌های فعالیت دارد؟

داعش در ابتدای ورود برای خود برنامه و اهدافی را در مورد گسترش قلمرو خود در افغانستان تعریف کرده بود که در حال حاضر به هیچ کدام از اهداف خود نرسیده و در مناطق مختلف افغانستان شکست خورده و البته باید اضافه کنم که مبارزه با این گروه ادامه داشته و اجازه فعالیت به این گروه تروریستی در خاک افغانستان داده نخواهد شد. 

 

داعش در افغانستان چه تعداد عضو دارد؟ برخی از مقامات آمریکایی اعلام کردند که در حال حاضر داعش ۴ هزار عضو در افغانستان دارد؟

آمار دقیقی از اینکه داعش چه تعداد عضو در افغانستان دارد را در اختیار نداریم و در حال حاضر اطلاعاتی در این زمینه ندارم. 

 

آیا داعش در افغانستان امکان رشد و گسترش دارد و آینده داعش در این کشور را چگونه پیش بینی می‌کنید؟

ما مصمم به سرکوب تمامی گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان از جمله داعش هستیم و اراده قوی در نیروهای امنیتی و دفاعی ما برای مبارزه با این گروه وجود دارد و قربانی که در حال حاضر نیروهای امنیتی متحمل می‌شوند برای امنیت و آرامش مردم کشور ما و همچنین مردم منطقه است. 

 

در حقیقت فعالیت داعش در افغانستان مرتبط با تروریسم منطقه‌ای است، تهدید تروریسم منطقه‌ای در افغانستان مانند برخی کشورهای منطقه دیگر وجود دارد و در این عرصه نه تنها افغانستان بلکه تمامی کشورهای منطقه دخیل هستند و برای ریشه کن کردن آن نیز نیازمند همکاری کشورهای منطقه هستیم. 

 

کشورهای منطقه چه کمکی برای مبارزه با این گروه تروریستی در افغانستان می‌توانند انجام دهند؟

گروه تروریستی داعش در افغانستان مرتبط با تروریسم منطقه بوده و به دنبال گسترش فعالیت خود در افغانستان است. 

 

زمانی که یک تهدید، تهدیدی برای منطقه محسوب می‌شود، قطعا برای مبارزه با آن نیازمند همکاری کشورهای مختلف منطقه و بین‌المللی خواهیم بود و این گروه بدون همکاری این کشورها قابل شکست و ریشه کنی در افغانستان نخواهد بود. 

 

همانطور که می‌دانید منبع عمده گروه طالبان تجارت مواد مخدر در افغانستان است، منابع مالی داعش در این کشور چیست؟

ممکن است که گروه‌های تروریستی منابع مالی مختلفی را داشته باشند. اینکه منابع مالی داعش از کجا تامین می‌شود بنده اطلاع دقیقی در این حوزه ندارم. 

 

اما اقتصاد جرمی همیشه یکی از منابع مالی گروه‌های تروریستی است. مواد مخدر یکی از منابع اصلی این گروههای تروریستی که با تولید و قاچاق آن هزینه جنگ افروزی خود را تامین می‌کنند.

 

حتی ممکن است که این گروه ها منابع مالی دیگری هم داشته باشند. اما دولت افغانستان این اراده را دارد که به صورت کامل برای مبارزه با این گروه آماده و متعهد است، دولت افغانستان تلاش دارد با از بین بردن کارخانه های مواد مخدر و منابع مالی ریشه این گروه را از این کشور برچیند. 

 

اگر حرف خاصی دارید بفرمایید؟

از شما و فارس تشکر می‌کنم.