نمایش های عمارت نوفل لوشاتو,اخبار تئاتر,خبرهای تئاتر,تئاتر

عمارت نوفل لوشاتو که سهم ویژه‌ای در میزبانی جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران داشت با پایان این رویداد میزبان اجرای ۶ نمایش در دو سالن خود خواهد شد.

 

در سالن شماره یک این عمارت تئاتری نمایش‌های «جنین جن زده» نوشته و کارگردانی سلمان فرخنده، «شربت سینه» نوشته و کارگردانی رسول کاهانی و «بیوه سیاه، بیوه سفید» نوشته مژگان خالقی و کارگردانی حسن جودکی روی صحنه می‌روند.

 

نمایش «جنین جن زده» که در آن میترا مؤمنی و سلمان فرخنده ایفای نقش می‌کنند به‌عنوان یک کمدی ترسناک معرفی شده و از ۱۸ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ماه و در ساعت ۱۹ اجرا می‌شود.

 

آهنگسازی این اثر نمایشی را علی سینا رضانیا، طراحی گریم را کامران خلج وطراحی لباس را میترا مؤمنی، طراحی نور امین باقری، طراحی پوستر و تیزر مهران بی‌پروا بر عهده داشته‌اند. مدت زمان اجرای نمایش جنین جن زده ۵۰ دقیقه است و قیمت بلیت آن سی هزار تومان اعلام شده که البته برای آن ۳۰ درصد تخفیف هم در نظر گرفته‌اند.

 

نمایش «شربت سینه» نیز که کار خود را از ۱۷ اردیبهشت آغاز می‌کند نمایشی در ژانر اجتماعی و خانوادگی است که با تهیه کنندگی رضا دوستی و باربد طولابی آماده شده و بازیگران آن نیلوفر امامی، سرور پیروانی، بهنام چاشی، ساقی حاجی‌پور، سعید حشمتی، دنیا حشمت، سپیده سروری، لعیا عسلی‌نژاد هستند. در خلاصه این نمایش آمده است هر چی که همراهت‌داری رو بده به نفر بعدی، برو یه جا قایم شو.

 

مجری طرح این پروژه نمایشی آکادمی هنرهای اجرایی افرا است و طراحی صحنه، لباس و نور را رسول کاهانی برعهده داشته است. طراحی گرافیک آن نیز رسول کاهانی با همراهی رها عسگری، عکاسی آن را  سجاد پیروانی، رها عسگری وتبلیغات تهران تماشا انجام داده‌اند. این نمایش تا ۷ خرداد روی صحنه است و ساعت اجرای آن نیز ۲۰:۳۰ اعلام شده است.

 

اما نمایش «بیوه سیاه، بیوه سفید» که حسن جودکی تهیه کنندگی آن را نیز انجام داده به موضوع خشونت علیه زنان می‌پردازد. مژگان خالقی، نویسنده این اثر، تنها نقش آن را بازی می‌کند. طراح صحنه و لباس آن منوچهر شجاع، آهنگساز، طراحی و ترکیب صدا فرشاد فزونیو مدیر تولید و روابط عمومی خسرو خالقی هستند. این اثر نمایشی نیز از ۱۶ اردیبهشت تا ۱۳ خرداد در ساعت ۲۲ روی صحنه می‌رود.

 

جودکی درباره این اجرای مونولوگ در گفت‌و‌گویی توضیح داده است: «بیوه سیاه، بیوه سفید» در راستای دو کار قبلی که روی صحنه آوردم یک مونولوگ است و در نظر داشتم با این نمایش سه‌گانه مونولوگ‌هایم را تکمیل کنم. دو نمایش پیشین مونولوگ‌هایی بودند که با بازیگر مرد به صحنه آمدند اما بازیگر این نمایش زن است. «دوست کافکا» و «صد سال تنهایی» سبک کمدی و رئال داشتند اما نمایش «بیوه سیاه، بیوه سفید» فضای تلخی دارد. این نمایش چندان از فضای رئالیستی دور نیست، اما رئالیست محض نیست.

 

سالن شماره ۲ عمارت نوفل لوشاتو نیز سه اثر نمایشی را روی صحنه خواهد داشت. نمایش‌های «بیا جلوتر» نوشته حسین برفی‌نژاد و کارگردانی سجاد باقری، «مارگاک» نوشته استریندبرگ که داوود زاهدی آن را کارگردانی کرده و «چیزی شبیه زندگی» نوشته حسین پناهی که امیر کلهری‌پور آن را کارگردانی کرده است.

 

نمایش «بیا جلوتر» اثری تک پرسوناژه است که سجاد باقری آن را ایفا می‌کند. در خلاصه داستان این نمایش آمده است که زندگی گاهی شما رو یه جوری غافلگیر می کنه که خودشم جا می خوره. در این پروژه نمایشی دستیار کارگردان رضا طالبی، طراح نور حسن محمدی فرانی، ساخت تیزر مهدی رضایی، طراح گرافیک و موشن گرافیک رامین غلامی برجی معرفی شده‌اند. تهیه کنندگی آن را مهتاب شکریان بر عهده دارد و از ۱۵ اردیبهشت در ساعت ۱۸:۱۵ میزبان تماشاگران می‌شود. این نمایش تا ۵ خرداد روی صحنه خواهد بود.

 

نمایش «مارگاک» که اجرای خود را از ۱۰ اردیبهشت آغاز کرده نیز بر اساس ترجمه جواد عاطفه از متن آگوست استریندبرگ ساخته شده و امین رقیب دوست، محمدرضا هلال‌زاده و شقایق صحرایی در آن ایفای نقش می‌کنند. درباره نمایشنامه «مارگاک» گفته می‌شود، یکی از قوام‌یافته‌ترین آثار این نمایشنامه‌نویس است که به‌دلیل ابزار صحنه کم و داشتن تنها سه بازیگر، توانسته بیشترین اجرا را در دنیا به خود اختصاص دهد. گفته شده ایبسن نمایشنامه «هدا گابلر» را در جواب این نمایشنامه نوشته است؛ دلیل آن هم دعوای همیشگی بین ایبسن و استریندبرگ و تفاوت دیدگاهی که همیشه بین این دو وجود داشت، بود.

 

داوود زاهدی تهیه کنندگی اثرش رانیز بر عهده داشته است. از دیگر عوامل این نمایش طراح صحنه داود زاهدی، طراح گریم آزاده مالمیر، ساخت مجسمه مسعود سلیمان، اجرای موسیقی محمد ابرونتن، طراح پوستر و بروشور بهزاد نوحسینی را می‌توان نام برد.

 

درباره این نمایش هم این جمله نوشته شده که «حتی تو سکوت تاریک شب جایی که فقط صدای نفس‌هاشون به گوش می‌رسه می‌تونن صدای خشن و خشدار نفس‌های اونم بشنون.» این نمایش که ساعت ۱۹:۴۵ اجرا می‌شود تا پایان اردیبهشت ماه روی صحنه است.«چیزی شبیه زندگی» از آن دسته نمایشنامه‌هایی است که پس از اجرایی که در سال ۷۶ و توسط نویسنده آن که مرحوم حسین پناهی است داشته تاکنون بارها و توسط کارگردانان مختلف روی صحنه رفته است. این بار نیز از ۵ اردیبهشت در سالن شماره ۲ نوفل لوشاتو اجرای خود را آغاز کرده است. این نمایش درباره پایان نامه یک دانشجو است که در طول زندگی سختی‌های زیادی کشیده و اکنون مادرش را از دست می‌دهد. تأثیر آشفتگی ذهن او در اجرا دیده می‌شود.

 

این اثر نمایشی با تهیه کنندگی منصور صوفی تولید شده است. در این اثر نمایشی حمید رضا معدنکن، منصور صوفی، نسا یوسفی، سحرناز عباس‌زاده، عطیه ترابی، سحر آقاسی، کیمیا گیلانی، محمد موحدی نیا، شیدا مقدری، نگین صدر، بهار صبوریان، سارا شاهمرادی، کیانا بخشی، فاطمه نوروزی، امین آقایی، زینب هرمزی و دنیا پهلوانی ایفای نقش می‌کنند. در این گروه مشاور کارگردان علیرضا مهران، طراح گریم حجت موسوی، طراح لباس نساء یوسفی، طراح پوستر محمد موحدنیاهستند. این نمایش نیز تا ۳۱ اردیبهشت ماه و در ساعت ۲۱:۳۰ اجرا خواهد شد.

 

ندا آل طیب