درمان دیسك كمر,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,مشاوره پزشکی

كمردرد شایع‌ترین بیماری پس از سرماخوردگی و دیسك كمر شایع‌ترین علت ایجاد كمردرد است.

 

كمتر از دو دهه قبل، زمانی كه هنوز كلینیك‌های درد پا به عرصه درمان نگذاشته بودند، بیماران مبتلا به دیسك كمر به دو طیف سفید و سیاه طبقه‌بندی می‌شدند: یا دیسك‌های خفیفی داشتند كه درمان‌های ساده آنها را به زندگی عادی برمی‌گرداند یا شدت دیسك آنقدر زیاد بود كه مجبور می‌شدند تن به تیغ جراح داده و عمل جراحی انجام دهند.

 

شاید به جرات بتوان گفت در بیش از نیمی مبتلایان به دیسك كمر نه آن‌قدر شدت دیسك زیاد است كه جراحی شوند و نه آن‌قدر كم است كه بتوانند فعالیت‌های عادی روزانه‌شان را داشته باشند. این بیماران در طیف خاكستری درمان بین محدوده سیاه و سفید هستند.

 

با شروع به كار كلینیك‌های درد روش‌های درمانی به‌نام عمل‌های مداخله‌ای یا كم‌تهاجم یا اصطلاحا اینترونشن مطرح شد.

 

عمل كم‌تهاجم در مورد دیسك روشی است كه توسط آن بدون نیاز به برش پوست و با انجام بی‌حسی موضعی در حالی‌كه ستون فقرات با كمك دستگاه تصویربرداری به‌نام فلوروسكوپ دیده می‌شود قطعه‌ای از دیسك كه دچار بیرون‌زدگی شده با انرژی حرارتی لیزر یا آر.اف یا تركیب شیمیایی ازون یا دیسكوژل دچار تغییراتی شود تا در نهایت بیرون‌زدگی یا فتق دیسك درمان شده و فشار از روی عصب سیاتیك برداشته شود. انجام عمل‌های بسته انقلابی را در درمان دیسك‌های كمر ایجاد كرده و مراجعه مبتلایان به كمردرد به كلینیك‌های درد می‌تواند فرصتی باشد برای آنها تا در صورتی كه دیسك آنها با روش‌های كم‌تهاجم قابل درمان باشد بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

 

این روش‌ها در اتاق عمل مجهز به فلوروسكوپ و توسط پزشك فوق‌تخصص درد انجام‌پذیر است. با توجه به این‌كه در این روش‌ها نیاز به بیهوشی یا برش جراحی نیست عوارض جراحی باز وجود نخواهد داشت. در بیش از دو‌سوم بیماران مبتلا به دیسك كمر انجام این تكنیك‌ها می‌تواند سبب ایجاد درمان بیماری دیسك و گریز از جراحی باز كمر شود. انجام این عمل‌ها سرپایی است و بیماران یك‌ساعت پس از عمل مرخص شده و در طول یك تا دو هفته بعد فعالیت‌های روزانه رااز سر می‌گیرند.

 

در ستون كلینیك درد در هفته‌های آینده به تفصیل به روش‌های مختلفی كه از آنها در درمان دیسك به صورت كم‌تهاجمی استفاده می‌شود، خواهیم پرداخت.