دونالد ترامپ,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی

تحریم‌های سخت‌تر آمریکا علیه ایران که این هفته آغاز شد به همراه تحریم های ونزوئلا باعث شد تولید نفت از آنچه عربستان و متحدانش می‌خواستند، بیشتر کاهش یابد.

 به گزارش تسنیم به نقل از بلومبرگ، ترامپ اغلب اوپک را متهم به بالابردن قیمت نفت با کاهش تولید آن می‌کند ولی در سال جاری خود رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به اوپک نفت بیشتری را از بازار بیرون برده است.

 

 ترامپ هفته گذشته یک بار دیگر خواستار افزایش تولید نفت خام از طرف اوپک شد. اوپک و شرکایش در تلاش برای بالا بردن قیمت نفت، تعهد کرده اند ۱.۲ میلیون بشکه در روز تولید شان را کاهش دهند.

 

ولی تحریم‌های سخت‌تر آمریکا علیه ایران که این هفته آغاز شد به همراه تحریم های ونزوئلا باعث شد تولید نفت از آنچه عربستان و متحدانش می‌خواستند، بیشتر کاهش یابد.

 

 ترامپ از زمان خارج شدن از قرارداد برجام در سال گذشته ، بر ایران فشار وارد کرده است و حالا هر کشوری را که از ایران نفت بخرد مجازات خواهد کرد. این کار از نظر تئوری حدود ۱.۴ میلیون بشکه در روز صادرات نفت را کاهش می‌دهد .

 

 روی هم رفته ، کاهش ۱.۹ میلیون بشکه ای تولید نفت به خاطر تحریم های آمریکا از هدف ۱.۲ میلیون بشکه ای اوپک بیشتر بوده است. ایران و ونزوئلا از توافق کاهش تولید اوپک معاف شده بودند.

 

 در عمل ، کشورهای عضو اوپک با تشدید کاهش تولید عربستان نفت کمتری نسبت به سهمیه خود تولید کرده اند. به همین دلیل و به خاطر از دست رفتن بشکه های نفت ایران و ونزوئلا ، تولید نفت ۱.۷ میلیون بشکه در روز در سال جاری کاهش یافته است.

 

 در کل ، میزان نفتی که آمریکا از بازار خارج کرده است، به حدود سه میلیون بشکه در روز می رسد.