لندر,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

هند قصد دارد در ماه جولای، لندری به قطب جنوب ماه ارسال کند. تاکنون هیچ فضاپیمایی در این قسمت ماه فرود نیامده است. دانشمندان معتقدند سنگ های ۴ میلیارد ساله در این قسمت ماه وجود دارند.

به گزارش مهر به نقل از دیلی میل، هند اعلام کرده مأموریت Chandrayaan-۲ به ماه بین ۹ تا ۱۶ جولای سال جاری انجام می‌شود. این در حالی است که قرار بود مأموریت مذکور در ماه آوریل انجام شود.

 

با انجام این مأموریت، هند چهارمین کشوری خواهد بود که پس از آمریکا، روسیه و چین روی ماه فرود می‌آید. این نخستین مأموریت هند برای فرود روی سطح ماه است. قرار است فضاپیمای هندی نزدیک قطب جنوب این سیاره فرود بیاید. در حال حاضر در این منطقه از ماه هیچ عملیات اکتشافی انجام نشده است.

 

دانشمندان معتقدند سنگ‌های این منطقه از ماه قدمتی ۴ میلیارد ساله دارند و احتمالاً منبعی ایده آل و ارزشمند از انرژی هسته‌ای را فراهم می‌کنند. پیش از این تمام فضاپیماهای ارسالی در منطقه‌ای نزدیک به خط استوای ماه فرود آمده‌اند. بنابراین این نخستین باری خواهد بود که یک فضاپیما در قطب جنوب سیاره فرود می‌آید.

 

به‌هرحال دلیل تأخیر انجام این مأموریت در ماه آوریل، وجود خسارت به ویکرام (لندر ماه) و مشکلاتی کوچک در ۲ پایه آن اعلام شده است.

 

مدیر سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) در این باره گفت: هنگام آزمایش متوجه خساراتی ساختاری در لندر شدیم. سپس مشخص شد وضعیت تست و جهت‌یابی آن اشتباه بوده است.

 

نخستین مأموریت این کشور به نام Chandrayaan-۱ در سال ۲۰۰۸ انجام شد و یک سال بعد به دلیل قطع ارتباط دانشمندان با فضاپیما خاتمه یافت.