مایک پومپئو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس مدعی شد که ایران سرچشمه اغلب مشکلات خاورمیانه است.

به گزارش ایسنا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار سی‌بی‌اس از دلایل اهمیت جمهوری اسلامی در نگاه ایالات متحده سخن گفت. وی در این باره اظهار کرد: همانطور که از سیاست‌هایمان در خاورمیانه مشهود است، ایران برایمان اهمیت دارد چراکه ما خواهان کاهش خشونت و ایجاد ثبات در خاورمیانه هستیم.

 

وی در ادعاهای خصمانه‌اش علیه کشورمان گفت: هنگامی که به استراتژی دونالد ترامپ در خاورمیانه می‌نگرید از خود می‌پرسید که چگونه می‌توان از خطرات تروریسم در منطقه کاست؟ به این فکر می‌کنید که چه کسانی پول و منابع زیادی در اختیار دارند. اگر به چالش امروز لبنان با حزب‌الله، چالش یمن با انصارالله و به تهدید مستقل نشدن عراق بنگرید، متوجه می‌شوید که اکثر این مسائل از ایران نشئت می‌گیرد.

 

این اتهام زنی پمپئو در حالی است که بنا بر اذعان خود آمریکایی‌ها از جمله مسئولان دولت‌های سابق این کشور، سیاست‌های ایالات متحده از دهه‌های گذشته تاکنون از عوامل اصلی ناامنی و جنگ در خاورمیانه و بسیاری نقاط دیگر جهان بوده است.

 

مداخله نظامی در ونزوئلا امر بعیدی نیست

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا امروز (چهارشنبه) در سخنانی عنوان داشت: ما انتقال مسالمت آمیز قدرت در ونزوئلا را ترجیح می‌دهیم، اما اگر نیاز باشد گزینه نظامی روی میز قرار دارد.

 

وی ادامه داد: مداخله نظامی در ونزوئلا امری بعید نیست.

 

در همین حال، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه تصریح کرد که ایالات متحده تلاش می‌کند تا ارتش ونزوئلا را به شکست بکشاند و از گمراه سازی به عنوان بخشی از جنگ اطلاعاتی استفاده می‌کند.